איך מוודאים שרוכשים תכשיטי זהב אמיתי ולא מזוייף?

תכשיטי זהב הולכים והופכים לפופולאריים יותר ויותר, ולא מעט אנשים עונדים אותם אם כעגילים, אם כצמידים, ואם כשרשראות. יש יותר ויותר מבצעים בחנויות הפיזיות וברחבי הרשת ובתקופות כמו הבלאק פריידי וסייבר מנדיי, ניתן לראות עלייה דרמטית של מכירות תכשיטי הזהב. בישראל, ענף תכשיטי הזהב מגלגל למעלה מ-1.6 מיליארד שקלים בשנה, אך זהו תחום די פרוץ עם אכיפה מאוד לא רצינית. בשנת 2017 נפלו מאוד ישראלים כקורבן להונאה, מה שאומר שאו שהם לא קיבלו את המוצר שהם הזמינו, או שהם לא קיבלו כלום, או הונו אותם באיזו שהיא דרך אחרת. זו הסיבה שכדאי לדעת איך לא ליפול בפח כשרוכשים תכשיט מזהב.

מתי לא לרכוש אונליין?

בעידן המודרני המון רכישות מתבצעות באמצעות האינטרנט, וכן, גם תכשיטי הזהב לא נשארו מאחור. יותר ויותר ישראלים קונים תכשיטי זהב באינטרנט, מה שמחייב זהירות יתירה מכיוון שלא רואים פיזית את התכשיט או את המוכר. בישראל יש תקינה שתיכף נדבר עליה אבל תכשיטים מחו"ל לא כפופים לתקינה הזו. זה אומר שצריך להכיר את הסימן המוסכם המקומי שמעיד על כך שהתכשיט נבדק במכון אימות בצורה מקצועית, אבל יש עוד משהו שחייבים לדעת. מחיר הזהב הוא עולמי וכשתכשיט זול מידי זה צריך להדליק מיד נורה אדומה. מה זה אומר זול? זה אומר שכל תכשיט זהב של 14 קראט לא יכול להימכר בפחות מ-135 ₪ לגרם, כמובן ללא מע"מ ועלות עבודה. אם נתקלתם במחיר כזה, פשוט אל תיקנו.

התקינה בישראל

כמו בכל מדינה מתוקנת, גם בישראל יש תקן שצריך לעמוד בו כשסוחרים בזהב. חוק תקן זהב קובע שכל תכשיט שיש בו זהב בלמעלה מ-2 גרם, צריך להיבדק במעבדת התכשיטים של מכון התקנים ולקבל אישור. צריך לוודא גם שיש על התכשיט את סימון טוהר הזהב שיכול להיות באלפיות או בקראט, וכמובן, צורת האימות שחייבת להיות על התכשיט שהיא הטבעה בצורת כינור דוד. איך בודקים את זה? קודם כל, במבט רגיל אי אפשר לראות את שלושת הסימונים האלו. אך עם זכוכית מגדלת ולוח אימות שיש בכל חנות תכשיטים, אפשר לבדוק.

בישראל יש מי שאחראי מטעם משרד הכלכלה לאכוף את התקן אך זה לא מבוצע בפועל. במקום זה יש את איגוד התכשיטנים שעושה את עבודת משרד הכלכלה ומבצע בדיקות קפדניות לחברות התכשיטים שמתחייבות לעבוד רק עם אישורים של מכון התקנים. אם רכשתם תכשיט זהב ויש לכם איזה שהוא חשש שמדובר על תכשיט מזויף, אתם יכולים לפנות לאיגוד התכשיטנים שיבצע בדיקה מקיפה. מי שינסה לרמות את הצרכנים תישלל חברותו באיגוד מה שיכול להיות פגיעה קשה עבורו כעסק. גם אם יש לכם את החשש הקטן ביותר, תבדקו כמו שצריך בשביל שלא יצליחו להונות אתכם.

5.0
10