עגילים – תכשיט מדהים

בתחילת דרכם הם לא היו כאלו מגוונים, ובטח לא עם היצע כמו שיש מהם היום. העגילים עברו כברת דרך ארוכה, והיום יש מהם עם יהלומים, מזהב, עם אבני חן או מכסף. יש לא מעט סוגים של עגילים, צמודים או מתטלטלים והנה קצת על ההיסטוריה שלהם, מאיפה הם התחילו ולמה הם כל כך פופולאריים (והאם הם תמיד היו כך)

עגילים בעבר

לעגילים כתכשיט היו תקופות פופולאריות יותר ופופולאריות פחות. בהיסטוריה הרחוקה מי שהיה הולך איתם היה נחשב מהמעמד הגבוה, אך בהמשך עם שקיעתה של האימפריה הרומית, הם נעלמו ממפת התכשיטים של העולם. היו קישוטי שיער והיו תסרוקות מיוחדות ומורכבות, והעגילים נעלמו כלא היו. עוד סיבה להיעלמות של העגילים מנוף התכשיטים היתה המנהג שנשים נשואות היו הולכות עם כיסוי ראש שהסתיר להן את האוזניים. אך בהמשך, בסביבות המאה ה-17 העגילים חזרו לאופנה ועד היום הם נחשבים לפריט אופנתי ראשון במעלה.

אם נלך עוד קצת אחורה, לעבר המאוד רחוק נוכל לראות שהם היו בשימוש כבר באלף השלישית לפני הספירה. יש עדויות שונות לחירור האוזניים בתרבויות שונות, והערכה היא שהחורים הללו לא נעשו סתם אלא כדי להכניס מתכת כלשהיא בחור. לאחר מכן כשזהב החל להגיע בשפע ליוון הוא החל להיות בשימוש לייצור עגילים בכמה צורות – קונוס או פירמידה הפוכה, חילזון או ספירלה, וסירה או סהר. 

עגילים – לנשים או לגברים?

אז מי עונד עגילים בעיקר, גברים או נשים? למען האמת שני הצדדים… מקובל לחשוב שמדובר על תכשיט נשי אבל זה לא בדיוק כך. יש גם לא מעט גברים שהולכים עם עגיל, רק שהם עונדים אותו על אוזן אחת ולא על שניים. יש תרבויות שונות שחירור של האוזן מתבצע כבר בגיל צעיר מאוד, ואפילו בגיל ינקות. השוני העיקרי של פעם והיום הוא שבעבר העגילים היו מיוצרים בעבודת יד מה שאומר שהם היו יקרים מאוד. מי שהיה רוכש אותם היו העשירים בלבד אך היום המצב שונה לגמרי. היום מכונות הן אלו שמייצרות את העגילים ולכן כמעט כל אחד ואחת יכולים לרכוש לעצמם עגילים, אם יוקרתיים יותר ואם יוקרתיים פחות.

החומרים מהם מיוצרים העגילים

עגילים מיוצרים היום מחומרים שונים ובעבר הייצור שלהם היה רק מחומרים יקרים וזו בדיוק הסיבה שרק העשירים היו יכולים להרשות אותם לעצמם. החומרים היקרים הללו היו זהב, כסף וברונזה ומתחילת המאה הרביעית לפני הספירה, גם אבני חן החלו להיות משובצות בעגילים. אבני החן הללו היו רובי, טורקטז, אמרלדים ופנינים כמו גם אחרים ובתחילת המאה ה-17 החלו להגיע היהלומים.

אין ספק שעגילים הם תכשיט שיכול להיות מדהים אם הוא מיוצר מהחומרים הנכונים. יש לא מעט אנשים ובעיקר נשים שעושים בהם שימוש כתכשיט יום יומי או לרגל אירועים מיוחדים.